| Qty | Ex VAT |
|---|---|
| 1+ | £58.41 |
| 5+ | £54.74 |
| 10+ | £50.81 |
| 50+ | £46.22 |
The WAGO D-SUB Pin Strip Interface Module 0.08-2.5mm² is a high quality module with sub miniature 15-pole D-type female connector for mating connectors with solder connection (vertical direction). Mounting base for TS35.
The CAGE CLAMP® connection technique allows stripped solid and ferruled conductors to be pushed in. With their space saving design, the terminal block is up to 30% smaller than standard terminal block and with a conductor entry angle of less than 15° which allows easier installation in smaller spaces.
| Termination | Cage clamp |
|---|---|
| Category | Interface Modules and System Wiring |
| Height inch | 3.346 inches |
| Height mm | 85mm |
| No.of Ways | 15 |
| Product Main Function | Interface module |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 57.411 g |
| Width inch | 1.811 inches |
| Width mm | 46mm |