| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 200 Units |
|---|---|---|
| 200+ | £2.41 | £482.00 |
Pluggable female push button connector with 2 poles from the MCS MINI SL range by WAGO.
| Body Style | Female connector/socket |
|---|---|
| Pitch | 3.5mm |
| No of Ways Per Row | 2 |
| No. of Rows | 1 |
| Current Rating | 8 A |
| Colour | Black |
| Wire Gauge (AWG) | 24 AWG |
| Wire Gauge (mm²) | 0.2 mm² |
| Category | PCB Terminal Blocks and Connectors;Pluggable Connectors |
| Connection | Push-in CAGE CLAMP® |
| Depth inch | 0.906 inches |
| Depth mm | 23mm |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height inch | 0.307 inches |
| Height mm | 7.8mm |
| Rated surge voltage (II / 2) | 2.5 kV |
| Rated voltage (II / 2) | 320 V |
| Stripping length of 1 mm | 9mm |
| Stripping length up to 1 mm | 10mm |
| Total number of potentials | 2 |
| Type of operation | Push-button |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 1.234 g |
| Width inch | 0.303 inches |
| Width mm | 7.7mm |