| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 50 Units |
|---|---|---|
| 50+ | £5.03 | £251.50 |
| Body Style | Female connector/socket |
|---|---|
| Pitch | 5mm |
| No of Ways Per Row | 7 |
| No. of Rows | 1 |
| Current Rating | 16 A |
| Colour | Grey |
| Wire Gauge (AWG) | 28 AWG |
| Wire Gauge (mm²) | 0.08 mm² |
| Category | PCB Terminal Blocks and Connectors;Pluggable Connectors |
| Connection | CAGE CLAMP® |
| Depth inch | 1.041 inches |
| Depth mm | 26.45mm |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height inch | 0.563 inches |
| Height mm | 14.3mm |
| Rated surge voltage (II / 2) | 4 kV |
| Rated voltage (II / 2) | 630 V |
| Stripping length of 1 mm | 8mm |
| Stripping length up to 1 mm | 9mm |
| Total number of potentials | 7 |
| Type of operation | Operating tool |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 12.532 g |
| Width inch | 1.437 inches |
| Width mm | 36.5mm |