| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 25 Units |
|---|---|---|
| 25+ | £5.86 | £146.50 |
| Body Style | Female connector/socket |
|---|---|
| Pitch | 7.5mm |
| No of Ways Per Row | 8 |
| Current Rating | 14 A |
| Colour | Grey |
| Wire Gauge (AWG) | 28 AWG |
| Wire Gauge (mm²) | 0.08 mm² |
| Category | PCB Terminal Blocks and Connectors;Pluggable Connectors;Lighting Connection |
| Connection | CAGE CLAMP® |
| Depth inch | 0.896 inches |
| Depth mm | 22.75mm |
| Dimensions | length: 23.9mm |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height inch | 0.941 inches |
| Height mm | 23.9mm |
| Rated surge voltage (II / 2) | 6 kV |
| Rated voltage (II / 2) | 1000 V |
| Stripping length of 1 mm | 8mm |
| Stripping length up to 1 mm | 9mm |
| Total number of potentials | 8 |
| Type of operation | Operating tool |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 17.908 g |
| Width inch | 2.358 inches |
| Width mm | 59.9mm |