| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 200 Units |
|---|---|---|
| 200+ | £1.44 | £288.00 |
Horizontal male closed header with 5 poles from the MCS MICRO range by WAGO.
| Body Style | Horizontal Closed End Header |
|---|---|
| Pitch | 2.5mm |
| No. of Rows | 1 |
| Current Rating | 6 A |
| Colour | Grey |
| Wire Gauge (AWG) | N/A |
| Wire Gauge (mm²) | N/A |
| Category | PCB Terminal Blocks and Connectors;Pluggable Connectors |
| Depth inch | 0.35 inches |
| Depth mm | 8.9mm |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height inch | 0.453 inches |
| Height mm | 11.5mm |
| Rated surge voltage (II / 2) | 2.5 kV |
| Rated voltage (II / 2) | 320 V |
| Total number of potentials | 5 |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 0.820 g |
| Width inch | 0.591 inches |
| Width mm | 15mm |