| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 10 Units |
|---|---|---|
| 10+ | £0.606 | £6.06 |
Vertical male closed header with 4 poles from the MCS MINI range by WAGO.
| Body Style | Vertical Closed End Header |
|---|---|
| Pitch | 3.5mm |
| No of Ways Per Row | 4 |
| No. of Rows | 1 |
| Current Rating | 10 A |
| Colour | Grey |
| Wire Gauge (AWG) | N/A |
| Wire Gauge (mm²) | N/A |
| Category | PCB Terminal Blocks and Connectors;Pluggable Connectors |
| Depth | 8.5mm |
| Depth inch | 0.335inches |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height | 14.8mm |
| Height inch | 0.583inches |
| Mounting Feature | PCB |
| Mounting Type | Solder |
| Rated surge voltage (II / 2) | 2.5 kV |
| Rated voltage (II / 2) | 320 V |
| Series | 734 |
| Total number of potentials | 4 |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 1.020g |
| Width | 16.4mm |
| Width inch | 0.646inches |