| Qty | Inc VAT |
Pack Price
Per 10 Units |
|---|---|---|
| 10+ | £15.47 | £154.68 |
WAGO 769-130 2-conductor Female Connector codable for insertion into carrier terminal blocks or male connectors. 10-pole. Can be commoned with adjacent jumpers and staggered jumpers. Colour Grey, 10pcs.
| Body Style | Female connector/socket |
|---|---|
| No of Ways Per Row | 20 |
| Current Rating | 32 A |
| Colour | Grey |
| Wire Gauge (AWG) | 28 AWG |
| Wire Gauge (mm²) | 0.08 mm² |
| Category | Rail-Mount Terminal Blocks;Pluggable Connectors |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection | CAGE CLAMP® |
| Continuous Use Temperature | -60 … +105 °C |
| Depth inch | 1.413 inches |
| Depth mm | 35.9mm |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height inch | 1.78 inches |
| Height mm | 45.2mm |
| Stripping length of 1 mm | 8mm |
| Stripping length up to 1 mm | 9mm |
| Total number of potentials | 10 |
| Type of operation | Operating tool |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 51.980 g |
| Width inch | 1.969 inches |
| Width mm | 50mm |
| Wiring Type | Front-entry wiring |