| Qty | Inc VAT |
Pack Price
Per 50 Units |
|---|---|---|
| 50+ | £1.85 | £92.40 |
WAGO 769-222 2-pin Disconnect Carrier Terminal Block . Complies with EN60715. Colour Grey, 50pcs.
| Category | Rail-Mount Terminal Blocks;Pluggable Connectors |
|---|---|
| Colour | Grey |
| Continuous Use Temperature | -60 … +105 °C |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height | 52.5mm |
| Height inch | 2.067 inches |
| Product Main Function | Disconnect terminal block |
| Rated current | 16 A |
| Total number of pins | 1 |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 5.087 g |
| Width inch | 0.197 inches |
| Width mm | 5mm |
| Wiring Type | Front-entry wiring |