| Qty | Inc VAT |
Pack Price
Per 250 Units |
|---|---|---|
| 250+ | £1.27 | £318.00 |
WAGO 769-501/000-006 1-conductor Base Module with integrated end plate codable. 1-pole. Can be commoned with miniature adjacent jumpers. Colour Blue, 250pcs.
| Category | Rail-Mount Terminal Blocks;Pluggable Connectors |
|---|---|
| Colour | blue |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection | CAGE CLAMP® |
| Continuous Use Temperature | -60 … +105 °C |
| Depth | 18.3mm |
| Depth inch | 0.72inches |
| Fine-stranded conductor max. AWG | 12 AWG |
| Fine-stranded conductor max. mm² | 4 mm² |
| Fine-stranded conductor min. AWG | 12 AWG |
| Fine-stranded conductor min. mm² | 0.08 mm² |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height | 45.2mm |
| Height inch | 1.78inches |
| Nominal cross-section mm² | 4 mm² |
| Product Main Function | Female connector/socket |
| Rated current | 32 A |
| Single-stranded conductor max. AWG | 12 AWG |
| Single-stranded conductor max. mm² | 4 mm² |
| Single-stranded conductor min. AWG | 28 AWG |
| Single-stranded conductor min. mm² | 0.08 mm² |
| Stripping length of 1 mm | 8mm |
| Stripping length up to 1 mm | 9mm |
| Total number of pins | 1 |
| Type of operation | Operating tool |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 3.405g |
| Width | 5mm |
| Width inch | 0.197inches |
| Wiring Type | Front-entry wiring |