| Qty | Inc VAT |
Pack Price
Per 10 Units |
|---|---|---|
| 10+ | £9.68 | £96.84 |
| Body Style | Horizontal Closed End Header |
|---|---|
| Pitch | 5mm |
| No of Ways Per Row | 15 |
| No. of Rows | 1 |
| Current Rating | 32 A |
| Colour | Grey |
| Wire Gauge (AWG) | 28 AWG |
| Wire Gauge (mm²) | 0.08 mm² |
| Category | Rail-Mount Terminal Blocks;Pluggable Connectors |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection | CAGE CLAMP® |
| Continuous Use Temperature | -60 … +105 °C |
| Depth inch | 1.583 inches |
| Depth mm | 40.2mm |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height inch | 0.72 inches |
| Height mm | 18.3mm |
| Stripping length of 1 mm | 8mm |
| Stripping length up to 1 mm | 9mm |
| Total number of potentials | 15 |
| Type of operation | Operating tool |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 43.445 g |
| Width inch | 3.094 inches |
| Width mm | 78.6mm |
| Wiring Type | Front-entry wiring |