| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 100 Units |
|---|---|---|
| 100+ | £1.17 | £117.00 |
Plug with 2 poles from WAGO without strain relief housing.
| Body Style | Male connector/plug |
|---|---|
| Pitch | 10mm |
| No of Ways Per Row | 4 |
| No. of Rows | 1 |
| Current Rating | 25 A |
| Colour | Blue |
| Wire Gauge (AWG) | 20 AWG |
| Wire Gauge (mm²) | 0.5mm² |
| Category | Pluggable Connectors |
| Connection | Push-in CAGE CLAMP® |
| Continuous Use Temperature | -35 … +85 °C |
| Depth | 37.5mm |
| Depth inch | 1.476inches |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height | 12.9mm |
| Height inch | 0.508inches |
| Mounting Feature | PCB |
| Mounting Type | Locking lever |
| Series | 770 |
| Stripping length of 1 mm | 9mm |
| Stripping length up to 1 mm | 9mm |
| Total number of potentials | 2 |
| Type of operation | Operating tool;Push-in |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 6.480g |
| Width | 20mm |
| Width inch | 0.787inches |