| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 80 Units |
|---|---|---|
| 80+ | £5.48 | £438.40 |
Compact PCB terminal block with 10 poles from WAGO with push-in CAGE CLAMP® connection and screwdriver actuation.
| Pitch | 5mm |
|---|---|
| No. of Ways | 10 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Wire Gauge (AWG) | 24 to 16AWG |
| Wire Termination | Screwless |
| Body Style | Pluggable PCB terminal block |
| Category | PCB Terminal Blocks and Connectors;Pluggable Connectors |
| Colour | Grey |
| Connection | Push-in CAGE CLAMP® |
| Current Rating | 10 A |
| Depth | 19.8mm |
| Depth inch | 0.78 inches |
| Depth mm | 19.8mm |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height inch | 0.64 inches |
| Height mm | 16.25mm |
| No of Ways Per Row | 20 |
| Rated surge voltage (II / 2) | 4 kV |
| Rated voltage (II / 2) | 630 V |
| Stripping length of 1 mm | 9mm |
| Stripping length up to 1 mm | 10mm |
| Total number of potentials | 10 |
| Type of operation | Operating tool |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 12.576 g |
| Width inch | 2.028 inches |
| Width mm | 51.5mm |
| Wire Gauge (mm²) | 0.2 mm² |