| Qty | Was | Ex VAT |
|---|---|---|
| 1+ | £133.45 | £125.60 |
This temperature signal conditioner from WAGO records configurable temperature transmitters for Pt 100, Pt 200, Pt 500 and Pt 1000 as well as resistors up to 4.5 Ohms. The control is via a DIP switch.
| No. of Ways | 8 |
|---|---|
| Termination | Push-in Cage clamp |
| Category | Signal Conditioners |
| Colour | light gray |
| Connection | Push-in CAGE CLAMP® |
| Current Rating | 0.4A |
| Fine-stranded conductor max. AWG | 14 AWG |
| Fine-stranded conductor max. mm² | 2.5 mm² |
| Fine-stranded conductor min. AWG | 14 AWG |
| Fine-stranded conductor min. mm² | 0.34 mm² |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height | 94mm |
| Height inch | 3.701 inches |
| Product Main Function | Temperature signal conditioner |
| Single-stranded conductor max. AWG | 14 AWG |
| Single-stranded conductor max. mm² | 2.5 mm² |
| Single-stranded conductor min. AWG | 28 AWG |
| Single-stranded conductor min. mm² | 0.08 mm² |
| Stripping length of 1 mm | 9mm |
| Stripping length up to 1 mm | 10mm |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 35.300 g |
| Width inch | 0.236 inches |
| Width mm | 6mm |