| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 5 Units |
|---|---|---|
| 5+ | £0.676 | £3.38 |
Chassis mount terminal block with 3 poles and 12 connection points from WAGO.
| Type | Terminal Block |
|---|---|
| Pitch | 12mm |
| Termination | Cage clamp |
| Width | 36mm |
| Body Style | Terminal block |
| Category | Field-Wiring Terminal Blocks;Lighting Connection |
| Colour | black |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection | Push-in CAGE CLAMP® |
| Current Rating | 32A |
| Depth | 35mm |
| Depth inch | 1.378inches |
| Fine-stranded conductor max. mm² | 4mm² |
| Fine-stranded conductor min. AWG | 12 AWG |
| Fine-stranded conductor min. mm² | 0.5mm² |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height | 27.5mm |
| Height inch | 1.083inches |
| Mounting | Chassis |
| Mounting Type | Screw |
| Multi-stranded conductor max. AWG | 12 AWG |
| Multi-stranded conductor max. mm² | 4mm² |
| Multi-stranded conductor min. AWG | 20 AWG |
| Multi-stranded conductor min. mm² | 0.5mm² |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Ways | 3 |
| Product Main Function | Chassis-mount terminal strip |
| Rated current | 32 A |
| Series | 862 |
| Single-stranded conductor max. AWG | 12 AWG |
| Single-stranded conductor max. mm² | 4mm² |
| Single-stranded conductor min. AWG | 20 AWG |
| Single-stranded conductor min. mm² | 0.5mm² |
| Stripping length of 1 mm | 10mm |
| Stripping length up to 1 mm | 11mm |
| Total number of potentials | 3 |
| Total number of terminal points | 12 |
| Type of operation | Push-button |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 20.529g |
| Width inch | 1.417inches |
| Wire Gauge | 12 AWG |
| Wiring Type | Side-entry wiring |