| Qty | Ex VAT |
Pack Price
Per 100 Units |
|---|---|---|
| 100+ | £3.49 | £349.00 |
Compact snap-in mounting terminal blockwith 4 poles from WAGO.
| Type | Terminal Block |
|---|---|
| Width | 22.5mm |
| Wire Gauge (mm²) | 0.08mm² |
| Body Style | Through terminal block |
| Category | Rail-Mount Terminal Blocks |
| Colour | Grey |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection | CAGE CLAMP® |
| Current Rating | 24 A |
| Depth | 33.4mm |
| Depth inch | 1.315inches |
| Flammability class according to UL94 | V0 |
| Height | 32.1mm |
| Height inch | 1.264inches |
| Mounting Type | Screw |
| No of Ways Per Row | 8 |
| Number of Circuits | 4 |
| Stripping length of 1 mm | 6mm |
| Stripping length up to 1 mm | 7mm |
| Total number of potentials | 4 |
| Type of operation | Operating tool |
| Unit Weight | KGM |
| Weight | 17.864g |
| Width inch | 0.886inches |
| Wire Gauge | 12 AWG |
| Wire Gauge (AWG) | 28 AWG |
| Wiring Type | Front-entry wiring |