WCED WER40B-030 Type A 40A B curve 30mA high immunity RCBO
Order Code: 13-9560
MPN: WER40B-030
Brand: WCED
Sign In to submit the first review
Qty Ex VAT
Contact us for lead times on larger quantities
51 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 3 days
This WER40B-30 RCBO from WCED is ideal for electric vehicles, domestic and commercial applications.
Our RCBOs provide residual and overload protection in one neat device.
Rated Voltage230V AC
Rated Current40A
Tripping CharacteristicB Curve
RCBO TypeA
Rated Residual Current30mA
ComplianceIEC 61009, EN 61009
Recommended Torque2.5Nm
Note: The colour of the test button may vary from that shown in the image.
Type RCBO
Current Rating 40A
Voltage Rating - AC 230V
Tripping Characteristics B Curve
Current Ratng 40A
IP Rating IP20
Poles 2
RCBO Type Type A
Voltage Rating 230V