| Qty | Ex VAT |
|---|---|
| 1+ | £19.13 |
This high quality, double open-ended metric wrench from Wera does everything that a wrench should do - and a whole lot more.
This new generation of open-ended wrench has a holding function provided by a metal plate in each jaw, which reduces the risk of dropping nuts and bolts. The replaceable plates secure nuts and bolts with their extra hard teeth and reduce the danger of slipping. Integrated limit stops prevent the wrench from slipping downwards around the bolt head and allows higher torque to be applied.
Double-hex geometry makes for a positive connection with nuts or bolts and reduces the risk of slipping. A return angle of only 30° prevents any time-consuming flipping of the wrench during fastening jobs. The wrenches are made from high performance chrome-molybdenum steel with nickel-chrome coating for high corrosion protection.
| Imperial or Metric | Metric |
|---|---|
| Size | 10mm |
| Length | 167mm |
| Colour-coded | tool finder |
| Head width large | 27mm |
| Head width small | 23mm |
| Height of head large | 7mm |
| Height of head small | 5.5mm |
| Isolation protection 1000 V | false |
| Low spark model | false |
| Material | Chrome-molybdenum steel |
| Right-angled wrench model | false |
| Single wrench model | false |
| Suitable for tommy bar | false |
| Tapered handle | false |
| VDE Tested | false |
| With tommy bar | false |