| Qty | Was | Ex VAT |
|---|---|---|
| 1+ | £79.99 | £78.91 |
This 28-piece set from Wera includes a Zyklop metal ratchet with switch lever and 1/4in drive, 9 Zyklop sockets, 1 long Zyklop extension with free-turning sleeve, 1 wobble extension, 1 adaptor with quick-release chuck and 15 bits.
Set includes the following: Sockets 5, 5.5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13mm; Phillips bits PH1, PH2, PH3; Pozidriv bits PZ1, PX2; Torx bits TX10, TX15, TX20, TX25, TX27, TX30; Hex-Plus 3, 4, 5, 6mm.
| Type | Metric |
|---|---|
| Drive Size | 1/4in |
| Number of Pieces | 28 |
| E-mechanic set | false |
| Heating- + sanitary mechanic set | false |
| Height | 55mm |
| Length | 205mm |
| Number of adjustable wrenches | 0 |
| Number of bit inserts | 15 |
| Number of cable cutters | 0 |
| Number of chisels and punches | 0 |
| Number of coaxial tools | 0 |
| Number of combination spanners | 0 |
| Number of crosshead screwdrivers PH | 0 |
| Number of crosshead screwdrivers PZ | 0 |
| Number of files | 0 |
| Number of finishing tools glass fibre cable | 0 |
| Number of fork spanners | 0 |
| Number of guiding drills | 0 |
| Number of hammers | 0 |
| Number of hexagonal keys | 0 |
| Number of hole edge core drills | 0 |
| Number of hole saws | 0 |
| Number of HSS spiral drills | 0 |
| Number of measuring tools | 0 |
| Number of multifunctional tools | 0 |
| Number of open-end spanners | 0 |
| Number of pliers | 0 |
| Number of ratchets | 1 |
| Number of ring spanners | 0 |
| Number of saws | 0 |
| Number of slotted screwdrivers | 0 |
| Number of socket inserts | 0 |
| Number of socket spanners | 9 |
| Number of step drills | 0 |
| Number of stone drills | 0 |
| Number of testing tools | 0 |
| Number of tommy bars | 0 |
| Number of Torx screwdrivers | 0 |
| Number of wood borers | 0 |
| Packaging | Bag |
| Total number of tools | 28 |
| Weight | 658.5g |
| Width | 90mm |