| Qty | Ex VAT |
|---|---|
| 1+ | £345.43 |
Wera's 8100 SB 17-piece 3/8in. drive VDE socket set is highly compact and packs a lot of tools into a small space.
The ratchet, sockets and extensions are individually tested as per IEC 60900 at 10,000V for safe working at the approved voltage of 1000V. The ratchet has a smooth turning mechanism with secure hold and easy removal of the VDE sockets.
The set is housed in a robust and durable textile box and can be positioned upright for storage.
| Type | Socket set |
|---|---|
| Drive Size | 3/8in |
| Number of Pieces | 17 |
| Connection size | 9.53mm |
| Height | 60mm |
| Length | 295mm |
| Material | Chrome Vanadium Steel |
| Measurement | 6 to 19mm |
| Number of hexagonal sockets | 0 |
| Number of socket spanners | 14 |
| Number of sockets for screwdriver | 0 |
| Number of Torx sockets | 0 |
| Packaging | Bag |
| Socket Type | Metric |
| Total number of tools | 17 |
| Weight | 1740g |
| Width | 178mm |