| Qty | Ex VAT |
|---|---|
| 1+ | £224.06 |
This set of ratcheting combination wrenches from Wera's Joker range includes 11 of the most popular metric sizes, supplied in a durable pouch. Joker wrenches have a unique holding function, thanks to the metal plate in the jaw, which reduces the risk of dropping nuts and bolts. A fine-tooth mechanism – 80 teeth in all – enables flexibility in very confined working spaces. These tools are made from high performance chrome molybdenum steel with a nickel-chrome coating for high corrosion protection.
| Type | Metric |
|---|---|
| Imperial or Metric | Metric |
| Size | Various |
| Length | 305mm |
| E-mechanic set | false |
| Heating- + sanitary mechanic set | false |
| Height | 85mm |
| Number of adjustable wrenches | 0 |
| Number of bit inserts | 0 |
| Number of cable cutters | 0 |
| Number of chisels and punches | 0 |
| Number of coaxial tools | 0 |
| Number of combination spanners | 11 |
| Number of crosshead screwdrivers PH | 0 |
| Number of crosshead screwdrivers PZ | 0 |
| Number of files | 0 |
| Number of finishing tools glass fibre cable | 0 |
| Number of fork spanners | 0 |
| Number of guiding drills | 0 |
| Number of hammers | 0 |
| Number of hexagonal keys | 0 |
| Number of hole edge core drills | 0 |
| Number of hole saws | 0 |
| Number of HSS spiral drills | 0 |
| Number of measuring tools | 0 |
| Number of multifunctional tools | 0 |
| Number of open-end spanners | 0 |
| Number of pliers | 0 |
| Number of ratchets | 0 |
| Number of ring spanners | 0 |
| Number of saws | 0 |
| Number of slotted screwdrivers | 0 |
| Number of socket inserts | 0 |
| Number of socket spanners | 0 |
| Number of step drills | 0 |
| Number of stone drills | 0 |
| Number of testing tools | 0 |
| Number of tommy bars | 0 |
| Number of Torx screwdrivers | 0 |
| Number of wood borers | 0 |
| Packaging | Bag |
| Quantity | 11 |
| Total number of tools | 11 |
| Weight | 1949.5g |
| Width | 95mm |