| Qty | Ex VAT |
|---|---|
| 1+ | £133.87 |
This ratcheting combination and double-ended wrench set from Wera includes 6 of the most popular wrench sizes in a handy robust pouch.
Made from high performance nickel-chrome coated chrome molybdenum steel, these wrenches can be used to tighten or loosen hexagonal bolts and nuts.
Set includes one each of the following: Joker 10 x 159, 13 x 177, 17 x 224, 19 x 246mm; Joker double 10/13 x 167, 17/19 x 235mm.
| Type | Open end |
|---|---|
| Imperial or Metric | Metric |
| Length | 305mm |
| E-mechanic set | false |
| Heating- + sanitary mechanic set | false |
| Height | 60mm |
| Material | Chrome molybdenum steel |
| Number of adjustable wrenches | 0 |
| Number of bit inserts | 0 |
| Number of cable cutters | 0 |
| Number of chisels and punches | 0 |
| Number of coaxial tools | 0 |
| Number of combination spanners | 4 |
| Number of crosshead screwdrivers PH | 0 |
| Number of crosshead screwdrivers PZ | 0 |
| Number of files | 0 |
| Number of finishing tools glass fibre cable | 0 |
| Number of fork spanners | 0 |
| Number of guiding drills | 0 |
| Number of hammers | 0 |
| Number of hexagonal keys | 0 |
| Number of hole edge core drills | 0 |
| Number of hole saws | 0 |
| Number of HSS spiral drills | 0 |
| Number of measuring tools | 0 |
| Number of multifunctional tools | 0 |
| Number of open-end spanners | 0 |
| Number of pliers | 0 |
| Number of ratchets | 0 |
| Number of ring spanners | 0 |
| Number of saws | 0 |
| Number of slotted screwdrivers | 0 |
| Number of socket inserts | 0 |
| Number of socket spanners | 0 |
| Number of step drills | 0 |
| Number of stone drills | 0 |
| Number of testing tools | 0 |
| Number of tommy bars | 0 |
| Number of Torx screwdrivers | 0 |
| Number of wood borers | 0 |
| Packaging | Bag |
| Quantity | 10, 13, 17, 19mm |
| Total number of tools | 6 |
| Weight | 1194.5g |
| Width | 95mm |