| Qty | Was | Ex VAT |
|---|---|---|
| 1+ | £17.59 | £16.88 |
This 10mm Joker combination ratcheting wrench from Wera offers a unique holding function thanks to the metal plate in the jaw which reduces the risk of dropping nuts and bolts. The ratchet mechanism at the ring end enables the spanner to be used in very confined spaces.
| Type | Ratchet Combination Spanner |
|---|---|
| Imperial or Metric | Metric |
| Size | 10mm |
| Length | 159mm |
| Cranked | false |
| Head height open end | 5.5mm |
| Head height socket/ring/ratchet | 7.2mm |
| Head width open end | 22mm |
| Head width socket/ring/ratchet | 21mm |
| Height | 22mm |
| Isolation protection 1000 V | false |
| Low spark model | false |
| Suitable for tommy bar | false |
| VDE tested | false |
| Weight | 85.12g |
| Width | 50mm |
| With tommy bar | false |
| Wrench width open end | 10mm |
| Wrench width socket/ring/ratchet | 10mm |