| Qty | Was | Ex VAT |
|---|---|---|
| 1+ | £47.64 | £46.46 |
The Extech EX330 is a compact multimeter with a rugged soft rubber housing. It has a temperature function plus a built-in non-contact AC voltage detector (NCV) with red LED indicator and audible beeper. The EX330 is supplied complete with stand, test leads, protective holster, batteries, general purpose bead wire temperature probe.
| Type | K Temperature |
|---|---|
| AC Voltage Max | 600V |
| DC Voltage Max | 600V |
| Display Counts | 4000 |
| Frequency Max. | 0.01GHz |
| Maximum Resistance | 40000000Ω |
| Measurement range - capacity | 0.001nF -200µF |
| Measurement range - frequency | 0.001Hz -10MHz |
| Measurement range - resistance | 0.1 O - 40 MO |
| Measurement range - temperature | -20°C to +750°C |
| Power supply | 2x 1.5V (AAA) |