| Qty | Ex VAT |
|---|---|
| 1+ | £24.06 |
Knipex Combination Pliers 200mm, chrome plated, with insulated handles with multi-component grips, VDE tested.
| Type | Combination Pliers |
|---|---|
| Bevel | cutting edges with bevel |
| Cutting capacity copper cable, multiple-stranded | 16 mm² |
| Cutting capacity copper cable, multiple-stranded (diameter) | 13 mm |
| Cutting Capacity Hard Wire | 2.5mm |
| Cutting Capacity Medium-hard Wire | 3.8mm |
| Handles | insulated with multi-component grips, VDE-tested |
| Handles Feature | VDE, |
| Head | chrome-plated |
| IEC | IEC 60900 |
| Material | Steel |
| Material Cutting Capability | Medium-hard wire / hard wire |
| Overall Length | 200mm |
| Surface | chrome-plated |