| Qty | Was | Inc VAT |
|---|---|---|
| 1+ | £65.16 | £63.80 |
12 85 110 SB Stripping tool for fibre optics cable
To remove primary coating of fibre optics with Ø 0.125 mm. Blade Ø 0.16 mm, hole for cable feed Ø 0.35 mm. Adjustable length stop for 5 - 45 mm.
| Type | Cable stripper |
|---|---|
| Length | 190mm |
| Length stop (max.) | 45mm |
| Length stop (min.) | 5mm |
| Length stop range | 5 up to 45mm |
| Suitable For | Round cable |
| Weight | 83g |
| Width | 86mm |
| Wire stripping value for data cable | primary-coating 0.125mm |