Quickly find another product in this range by Handles:
| Qty | Was | Ex VAT |
|---|---|---|
| 1+ | £21.21 | £20.80 |
82 01 200 KNIPEX TwinGrip
Gripping, tightening and loosening screws with worn heads and threads. Unique combination: Front grip and side grip function, box joint, push button adjustment. High-grip front jaw with robust teeth and high gear ratio at the tip of the mouth. Very slim pliers let you work even in confined installation spaces with a narrow turning zone for fast results. Pinch stop reduces the risk of crushed fingers. Durable and resilient thanks to robust box joint. The all-rounder for all common tasks. Large front and side gripping capacity for diameters and widths across flats 4 - 22 mm. Reliable, frontal gripping of flat workpieces up to 8 mm thanks to three-point system. Five-way adjustable slip joint with push button adjustment for precise adjustment of gripping capacity.
| Type | Slip joint pliers |
|---|---|
| Adjustment Positions | 5 |
| Capacities for nuts | 5/32 - 7/8 in |
| Capacities for nuts.1 | 4 - 22 mm |
| Capacities for pipes (diameter) | 22 mm |
| Capacity for pipes, inches (diameter) | 7/8 in |
| Handles | with non-slip plastic coating |
| Head | polished |
| Length | 200mm |
| Material | Chromium-vanadium steel |
| Rack size | 483 mm (19") |
| Surface | grey atramentized |