| Qty | Ex VAT |
|---|---|
| 1+ | £65.62 |
This Wera 2go set includes 11 VDE-insulated Kraftform Plus screwdrivers with Take it Easy toolfinder markings supplied in a handy quiver. All screwdrivers in the 100 series undergo a dielectric strength test under a 10,000V load in a water bath so you can rest assured that they are properly insulated to guarantee safe working up to 1,000V.
The dimensionally stable and robust quiver has high resistance against cuts and punctures and features a hook and loop fastener zone on the reverse side for docking with the Wera 2go Tool Transport System. The handle ensures easy transport; while the internal hook and loop partition can be adjusted for division into as many as five sections.
Set includes the following screwdrivers: Phillips PH 1x80, PH 2x100; Pozidriv 1x80, 2x100; Torx 10x80, 15x80, 20x80; slotted 0.4 x 2.5 x 80, 0.8 x 4.0 x 150, 1.0 x5.5 x 200; extra slim slotted 0.6 x3.5 x 100.
*Lasertip relevant to 162i PH, 165i PZ and 160i slotted screwdrivers.
| Type | Kraftform 2go 100 |
|---|---|
| ESD Safe | No |
| VDE/1000V Approved | Yes |
| Tip Type | Various |
| E-mechanic set | true |
| Heating- + sanitary mechanic set | false |
| Height | 240mm |
| Height Safe | No |
| Length | 185mm |
| Non Sparking | No |
| Number of adjustable wrenches | 0 |
| Number of bit inserts | 0 |
| Number of cable cutters | 0 |
| Number of chisels and punches | 0 |
| Number of coaxial tools | 0 |
| Number of combination spanners | 0 |
| Number of crosshead screwdrivers PH | 2 |
| Number of crosshead screwdrivers PZ | 2 |
| Number of files | 0 |
| Number of finishing tools glass fibre cable | 0 |
| Number of fork spanners | 0 |
| Number of guiding drills | 0 |
| Number of hammers | 0 |
| Number of hexagonal keys | 0 |
| Number of hole edge core drills | 0 |
| Number of hole saws | 0 |
| Number of HSS spiral drills | 0 |
| Number of measuring tools | 0 |
| Number of multifunctional tools | 0 |
| Number of open-end spanners | 0 |
| Number of pliers | 0 |
| Number of ratchets | 0 |
| Number of ring spanners | 0 |
| Number of saws | 0 |
| Number of slotted screwdrivers | 4 |
| Number of socket inserts | 0 |
| Number of socket spanners | 0 |
| Number of step drills | 0 |
| Number of stone drills | 0 |
| Number of testing tools | 0 |
| Number of tommy bars | 0 |
| Number of Torx screwdrivers | 3 |
| Number of wood borers | 0 |
| Overall Length | Various |
| Packaging | Bag |
| Tip Size | Various |
| Total number of tools | 13 |
| Weight | 1115g |
| Width | 115mm |