| Qty | Ex VAT |
|---|---|
| 1+ | £36.39 |
This 7-piece VDE screwdriver set from Wera includes a range of safety screwdrivers suitable for slotted and Phillips screws, plus a single-pole voltage tester. These Lasertip screwdrivers have multi-component Kraftform non-roll handles and are supplied with a rack in a display carton.
| Type | 160 i/7 Rack |
|---|---|
| ESD Safe | No |
| VDE/1000V Approved | Yes |
| Tip Type | Various |
| E-mechanic set | true |
| Heating- + sanitary mechanic set | false |
| Height | 55mm |
| Height Safe | No |
| Length | 280mm |
| Non Sparking | No |
| Number of adjustable wrenches | 0 |
| Number of bit inserts | 0 |
| Number of cable cutters | 0 |
| Number of chisels and punches | 0 |
| Number of coaxial tools | 0 |
| Number of combination spanners | 0 |
| Number of crosshead screwdrivers PH | 2 |
| Number of crosshead screwdrivers PZ | 0 |
| Number of files | 0 |
| Number of finishing tools glass fibre cable | 0 |
| Number of fork spanners | 0 |
| Number of guiding drills | 0 |
| Number of hammers | 0 |
| Number of hexagonal keys | 0 |
| Number of hole edge core drills | 0 |
| Number of hole saws | 0 |
| Number of HSS spiral drills | 0 |
| Number of measuring tools | 0 |
| Number of multifunctional tools | 0 |
| Number of open-end spanners | 0 |
| Number of pliers | 0 |
| Number of ratchets | 0 |
| Number of ring spanners | 0 |
| Number of saws | 0 |
| Number of slotted screwdrivers | 5 |
| Number of socket inserts | 0 |
| Number of socket spanners | 0 |
| Number of step drills | 0 |
| Number of stone drills | 0 |
| Number of testing tools | 0 |
| Number of tommy bars | 0 |
| Number of Torx screwdrivers | 0 |
| Number of wood borers | 0 |
| Overall Length | Various |
| Packaging | Carton |
| Tip Size | Various |
| Total number of tools | 7 |
| Weight | 597g |
| Width | 205mm |