| Qty | Was | Ex VAT |
|---|---|---|
| 1+ | £28.79 | £27.78 |
This set includes 9 metric L-keys from Wera with BlackLaser finish and Hex-Plus profile, designed for use with hexagonal socket screws. These keys are colour-coded for easy identification. Supplied in two-component clip.
Set includes 1 each of the following sizes: 1.5 x 90mm, 2 x 101mm, 2.5 x 112mm, 3 x 123mm, 4 x 137mm, 5 x 154mm, 6 x 172mm, 8 x 195mm, 10 x 224mm.
| Type | Ball end metric |
|---|---|
| Hex Key Size | Various |
| E-mechanic set | false |
| Heating- + sanitary mechanic set | false |
| Height | 30mm |
| Length | 241mm |
| Material | Steel |
| Number of adjustable wrenches | 0 |
| Number of bit inserts | 0 |
| Number of cable cutters | 0 |
| Number of chisels and punches | 0 |
| Number of coaxial tools | 0 |
| Number of combination spanners | 0 |
| Number of crosshead screwdrivers PH | 0 |
| Number of crosshead screwdrivers PZ | 0 |
| Number of files | 0 |
| Number of finishing tools glass fibre cable | 0 |
| Number of fork spanners | 0 |
| Number of guiding drills | 0 |
| Number of hammers | 0 |
| Number of hexagonal keys | 0 |
| Number of hole edge core drills | 0 |
| Number of hole saws | 0 |
| Number of HSS spiral drills | 0 |
| Number of measuring tools | 0 |
| Number of multifunctional tools | 0 |
| Number of open-end spanners | 0 |
| Number of pliers | 0 |
| Number of ratchets | 0 |
| Number of ring spanners | 0 |
| Number of saws | 0 |
| Number of slotted screwdrivers | 0 |
| Number of socket inserts | 0 |
| Number of socket spanners | 0 |
| Number of step drills | 0 |
| Number of stone drills | 0 |
| Number of testing tools | 0 |
| Number of tommy bars | 0 |
| Number of Torx screwdrivers | 0 |
| Number of wood borers | 0 |
| Packaging | Other |
| Pieces | 9 |
| Total number of tools | 9 |
| Weight | 651g |
| Width | 95mm |