| Qty | Ex VAT |
|---|---|
| 1+ | £51.73 |
The Wera Kraftform Big Pack 300 is a 14-piece screwdriver set from Wera, featuring Philips, Pozidriv, Torx and slotted screwdrivers, with a handy storage rack. The screwdrivers all feature Wera's Kraftform handles and Lasertip blades;
Kraftform screwdriver handles are shaped so that your whole hand is in contact with the handle. The smooth, hard zones move through your hand like wheels when repositioning your hand on the handle. The easy-to-grip soft zones provide optimal contact zones for the muscles of your hand to transfer a high amount of torque.
Lasertip laser technology helps to prevent slipping of the screwdriver tip inside the screw head. The micro-rough surface 'bites' into the screw head and ensures that the screwdriver grips securely.
| Type | Kraftform Big Pack 300 |
|---|---|
| ESD Safe | No |
| VDE/1000V Approved | No |
| Tip Type | Various |
| E-mechanic set | false |
| Heating- + sanitary mechanic set | false |
| Height | 95mm |
| Height Safe | No |
| Length | 300mm |
| Non Sparking | No |
| Number of adjustable wrenches | 0 |
| Number of bit inserts | 0 |
| Number of cable cutters | 0 |
| Number of chisels and punches | 0 |
| Number of coaxial tools | 0 |
| Number of combination spanners | 0 |
| Number of crosshead screwdrivers PH | 3 |
| Number of crosshead screwdrivers PZ | 3 |
| Number of files | 0 |
| Number of finishing tools glass fibre cable | 0 |
| Number of fork spanners | 0 |
| Number of guiding drills | 0 |
| Number of hammers | 0 |
| Number of hexagonal keys | 0 |
| Number of hole edge core drills | 0 |
| Number of hole saws | 0 |
| Number of HSS spiral drills | 0 |
| Number of measuring tools | 0 |
| Number of multifunctional tools | 0 |
| Number of open-end spanners | 0 |
| Number of pliers | 0 |
| Number of ratchets | 0 |
| Number of ring spanners | 0 |
| Number of saws | 0 |
| Number of slotted screwdrivers | 3 |
| Number of socket inserts | 0 |
| Number of socket spanners | 0 |
| Number of step drills | 0 |
| Number of stone drills | 0 |
| Number of testing tools | 0 |
| Number of tommy bars | 0 |
| Number of Torx screwdrivers | 5 |
| Number of wood borers | 0 |
| Overall Length | Various |
| Packaging | Carton |
| Tip Size | Various |
| Total number of tools | 14 |
| Weight | 1459g |
| Width | 210mm |