| Qty | Was | Ex VAT |
|---|---|---|
| 1+ | £55.05 | £44.87 |
Set of 9 screwdrivers from the Wera Kraftform Plus 100 VDE Series. For absolutely safe work. Checked at 10000V. Multi-component handle with roll protection.
| Type | 160 i/162 i/167 i/9 |
|---|---|
| Tip Type | Various |
| Tip Size | Various |
| E-mechanic set | true |
| ESD Safe | No |
| Heating- + sanitary mechanic set | false |
| Height | 40mm |
| Height Safe | No |
| Length | 230mm |
| Non Sparking | No |
| Number of adjustable wrenches | 0 |
| Number of bit inserts | 0 |
| Number of cable cutters | 0 |
| Number of chisels and punches | 0 |
| Number of coaxial tools | 0 |
| Number of combination spanners | 0 |
| Number of crosshead screwdrivers PH | 1 |
| Number of crosshead screwdrivers PZ | 1 |
| Number of files | 0 |
| Number of finishing tools glass fibre cable | 0 |
| Number of fork spanners | 0 |
| Number of guiding drills | 0 |
| Number of hammers | 0 |
| Number of hexagonal keys | 0 |
| Number of hole edge core drills | 0 |
| Number of hole saws | 0 |
| Number of HSS spiral drills | 0 |
| Number of measuring tools | 0 |
| Number of multifunctional tools | 0 |
| Number of open-end spanners | 0 |
| Number of pliers | 0 |
| Number of ratchets | 0 |
| Number of ring spanners | 0 |
| Number of saws | 0 |
| Number of slotted screwdrivers | 2 |
| Number of socket inserts | 0 |
| Number of socket spanners | 0 |
| Number of step drills | 0 |
| Number of stone drills | 0 |
| Number of testing tools | 0 |
| Number of tommy bars | 0 |
| Number of Torx screwdrivers | 3 |
| Number of wood borers | 0 |
| Packaging | Carton |
| Total number of tools | 9 |
| VDE/1000V Approved | Yes |
| Weight | 728g |
| Width | 170mm |