| Qty | Ex VAT |
|---|---|
| 1+ | £35.44 |
This set from Wera includes 7 VDE safety screwdrivers with reduced blade diameters and slim handles for ease of access in particularly confined spaces.
Set includes one each of the following screwdrivers: Slotted 0.8 x 4 x 100, 0.6 x 3.5 x 100, 1 x 5.5 x 125mm; Phillips PH1 x 80, PH2 x 100mm; PlusMinus No 1 x 80, No 2 x 100mm.
| Type | 160 iss/7 |
|---|---|
| ESD Safe | No |
| VDE/1000V Approved | No |
| Tip Type | Various |
| E-mechanic set | true |
| Heating- + sanitary mechanic set | false |
| Height | 35mm |
| Height Safe | No |
| Length | 230mm |
| Non Sparking | No |
| Number of adjustable wrenches | 0 |
| Number of bit inserts | 0 |
| Number of cable cutters | 0 |
| Number of chisels and punches | 0 |
| Number of coaxial tools | 0 |
| Number of combination spanners | 0 |
| Number of crosshead screwdrivers PH | 2 |
| Number of crosshead screwdrivers PZ | 0 |
| Number of files | 0 |
| Number of finishing tools glass fibre cable | 0 |
| Number of fork spanners | 0 |
| Number of guiding drills | 0 |
| Number of hammers | 0 |
| Number of hexagonal keys | 0 |
| Number of hole edge core drills | 0 |
| Number of hole saws | 0 |
| Number of HSS spiral drills | 0 |
| Number of measuring tools | 0 |
| Number of multifunctional tools | 0 |
| Number of open-end spanners | 0 |
| Number of pliers | 0 |
| Number of ratchets | 0 |
| Number of ring spanners | 0 |
| Number of saws | 0 |
| Number of slotted screwdrivers | 3 |
| Number of socket inserts | 0 |
| Number of socket spanners | 0 |
| Number of step drills | 0 |
| Number of stone drills | 0 |
| Number of testing tools | 0 |
| Number of tommy bars | 0 |
| Number of Torx screwdrivers | 0 |
| Number of wood borers | 0 |
| Overall Length | Various |
| Packaging | Carton |
| Tip Size | Various |
| Total number of tools | 7 |
| Weight | 434g |
| Width | 115mm |