This high quality slim Phillips screwdriver has a slim PH/S2 x 100mm blade and is designed as a driving tip for PlusMinus profile screws. Ideal for use with electronics installation components, e.g. automatic circuit breakers.
| Length | 100mm |
|---|---|
| ESD Safe | No |
| Tip Type | Various |
| Tip Size | Various |
| VDE/1000V Approved | Yes |
| Blade Length | 100mm |
| Handle Length | 112mm |
| Handles | insulating multi-component handle, VDE-tested |
| Handles Feature | VDE, |
| Height Safe | No |
| IEC | IEC 60900 |
| Length of non-insulated blade | 18mm |
| Non Sparking | No |
| Overall Length | 212mm |
| Size.1 | PH/S 2 |
| Surface | burnished |
| Type | Screwdriver |